Vodeći proizvođači hleba u Beogradu - Beogradska pekarska industrija i "Klas", podigli su danas cenu tog proizvoda u proseku za 15 odsto, ali se hleb i dalje u Novom Sadu, Nišu i Kikindi prodaje po staroj ceni. Beogradski trgovinski lanci "Delta maksi" "Jabuka" danas su saopštili da nisu menjali cene hleba u svojim prodajnim objektima, Iako je hleb "Sava" poskupeo šest dinara, na 44 dinara po vekni, "Delta maksi" je saopštio da za sada neće primenjivati nove cenovnike, pa će se hleb "Sava" u njihovim prodajnim objektima i dalje prodavati za 38, a narodni za 28 i po dinara po vekni. Skuplji hleb od danas će nabavljati i žetelji Aranđelovaca, jer je saopšteno da su hleb i peciva, koje proizvodi lokalna mlinsko-pekarska industrija "Pobeda" , osvanuli su sa novim, višim, cenama, u proseku 10 do 12 odsto. Pekari u Srbiji očigledno imaju sve manje ekonomskog prostora da bi se moglo izbeći očekivano poskupljenje, a kad će se to dogoditi i za koliko će cene porasti zavisi od tržišne pozicije svake pekare kao i od mnogo drugih činilaca.
Vodeći proizvođači hleba u Beogradu - Beogradska pekarska industrija i "Klas", podigli su danas cenu tog proizvoda u proseku za 15 odsto, ali se hleb i dalje u Novom Sadu, Nišu i Kikindi prodaje, prema izveštaju Tanjugovih dopisnika, po staroj ceni.
Beogradski trgovinski lanci "Delta maksi" "Jabuka" danas su saopštili da nisu menjali cene hleba u svojim prodajnim objektima, Iako je hleb "Sava" poskupeo šest dinara, na 44 dinara po vekni, "Delta maksi" je saopštio da za sada neće primenjivati nove cenovnike, pa će se hleb "Sava" u njihovim prodajnim objektima i dalje prodavati za 38, a narodni za 28 i po dinara po vekni.
Skuplji hleb od danas će nabavljati i žetelji Aranđelovaca, jer je saopšteno da su hleb i peciva, koje proizvodi lokalna mlinsko-pekarska industrija "Pobeda" , osvanuli su sa novim, višim, cenama, u proseku 10 do 12 odsto.
Direktor poslovnog udruženja industrijskih mlinova i pekara "Žitovojvodine" u Novom Sadu Sima Matić istakao je da je samo pitanje dana kad će hleb da poskupi, napominjući da je cena te osnovne životne namirnice negde već povećana.
"Pekari u Srbiji očigledno imaju sve manje ekonomskog prostora da bi se moglo izbeći očekivano poskupljenje, a kad će se to dogoditi i za koliko će cene porasti zavisi od tržišne pozicije svake pekare kao i od mnogo drugih činilaca", rekao je on Tanjugu.
Velike su razlike u ekonomskoj poziciji među ukupno 7.000 različitih pekara u našoj zemlji, od industrijskih koji snabdevaju uglavnom velike tržne centre do malih zanatskih koje pokrivaju 80 odsto domaćeg tržišta i "nije svejedno da li je pekara u beogradskoj Knez Mihajlovoj ulici ili u Mrčajevcima".
"Generalno posmatrano, sve one će ipak morati da podignu cenu hlebu jer ih na to primoravaju ekonomski razlozi, u prvom redu skuplje je brašno za oko 30 odsto, a poskupljuju i drugi imputi u proizvodnji", kazao je Matić dodajući da očekuje poskupljenje hleba u prvom navratu od 10 do 15 procenata.